poniedziałek, 20 stycznia 2014

Ceramika w kolorystyce black&white.

Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym, wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Ceramika bolesławiecka wytwarzana jest od wieków z naturalnych glin kamionkowych, których pokłady znajdują się w okolicach Bolesławca. Formowanie i malowanie odbywa się ręcznie według starych metod, jedynie zmienił się styl wzornictwa i gama kolorów, co wpłynęło na obecny wygląd wyrobów.
Cykl produkcji ceramiki rozpoczyna się od formowania naczyń, suszenia i wstępnego wypalania w temperaturze 850oC. Otrzymany wyrób biskwitowy jest malowany farbami podszkliwnymi, a następnie szkliwiony i wypalany w temperaturze 1250oC. Wysoka temperatura wypału sprawia, że wyroby są bardzo trwałe i niepowtarzalne, nadają się do używania w piekarnikach, kuchenkach mikrofalowych i zmywarkach bez obawy, że stracą piękny kolor i fakturę. 
Ostatnio tego typu naczynia wracają do łask. Wszyscy miłośnicy stylu skandynawskiego wiedzą, że ogromną popularnością cieszą się ręcznie wykonane i malowane wazony, miski, kubki i talerze. Zazwyczaj są to wyroby ich rodzimego przemysłu ceramicznego lub sprowadzane z zagranicy rękodzieło marokańskie. Zamówienia na ceramikę naprawdę doskonałej jakości składane są  również i w naszych manufakturach.
Znaczenie ma również prostota wzorów. Autorce bloga "Kokon" marzyły się takie właśnie naczynia. Niestety wybrana kolorystyka i wzory nie były u nas osiągalne. Postanowiła więc zaprojektować własne, nieco odmienne i zlecić ich wykonanie. Dzięki usilnym staraniom oraz wielomiesięcznym poszukiwaniom może w tej chwili zaoferować wszystkim miłośnikom ceramiki cztery różne wzory. Od minimalistycznych pasków, poprzez gwiazdki po elegancki graficzny wzór stempelkowy. „Chciałam żeby w naszych polskich wnętrzach pojawiło się coś unikalnego, czego nie da się kupić wszędzie. Żeby nasze kuchnie i stoły zdobiły ładne, praktyczne i trwałe naczynia” – mówi blogerka. Z tej pasji zrodził się pomysł na otwarcie sklepu internetowego, w którym oprócz ceramiki znajdziecie dodatki i dekoracje specjalnie wyszukane w różnych miejscach Europy. Zapraszam do  "Kokon Home".

4 komentarze:

 1. Pierwszy komplet jest świetny.

  OdpowiedzUsuń
 2. śliczny komplecik w gwiazdki!
  Zapraszam Cię na moje rocznicowe CANDY!
  pozdrawiam
  http://paulapearls.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. fantastyczna jest ta ceramika! Lilla ma świetny sklepik:) uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam połączenie tych dwóch barw :)

  OdpowiedzUsuń