Francuski fotel typu Bergere ( berżera).

Na początek trochę definicji - berżera to rodzaj francuskiego fotela z tapicerowanym siedzeniem, oparciem i podłokietnikiem, który pojawia się około roku 1720. Jego struktura pochodzi od fotela en confessional, szerokiego i głębokiego z tapicerowanymi, pełnymi poręczami dodatkowo cofniętymi pozostawiającymi miejsce dla sukien Pań. Nogi są niższe niż u innych foteli. Przy produkcji używano zazwyczaj drzewa bukowego, orzechowego lub mahoniowego. Dodatkowo ramy były złocone, rzeźbione oraz woskowane. Dzięki niezwykłemu komfortowi idealnie sprawdzała się w salonach przed kominkiem. Dlatego też czasami nazywana była fotelem do konwersacji. Bergère występuje w różnych odmianach. Z płaskim, odchylonym oparciem to „la Reine”. Bergère z czasów Ludwika XV, miała zaokrąglone oparcia (en cabriloet). Bergère z niskim, szerokim oparciem płynnie łączącym się z podłokietnikami nazywa się markizą. Rozwój Bergère przypada na okres rokoko, kiedy powstają bogato rzeźbione i dekorowane meble. Bardziej stylowe i prostolinijne rozwiązania powstawały nieco później, za czasów Ludwika XVI oraz w okresie francuskiego i amerykańskiego stylu Empire.

 
www.art-lis.com
www.domnadniprem.pl
www.zyciewluksusie.pl
www.francuska-weranda.com
www.stylowi.pl

Komentarze

 1. Jestem w nich zakochana do upadłego !

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne, mógłby jeden stanąć u mnie :)
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedynie gdzie fajnie wygląda to właśnie w łazience. Reszta średnio mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę piękne fotele. Marzy mi się żeby właśnie fotel w takim stylu stanął w mojej sypialni i byłaby to taka moja prywatna baza do czytania książek;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo stylowe i niezwykłe meble, ale nie dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
 6. piękne i stylowe, ale zgodzę się z przedmówcami - nie do każdego wnętrza:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też bardzo bym chciała taki fotel. Postawiłabym sobie jeden przy bibliotece, a drugi przy kominku. Niestety, naprawdę trudno znaleźć taki model w stanie nadającym się do kosmetycznych poprawek; nie potrafię tapicerować, więc nie mogę porywać się na zbyt ambitną pracę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne fotele, bardzo stylowe:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Eleganckie mebelki...ale chyba nie chciałabym je mieć u siebie:) są zbyt wytworne :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetnie sprawdzą się w bardzo eleganckich wnętrzach.
  Zapraszam na swoją stronę internetową z szeroką, dużą, ogromną ofertą m.in tapet, dywanów, żyrandoli.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty